Şüpheli Raporlar Modülümüz ile tanışın!

Şüpheli Raporlar Modülümüz ile tanışın!

Çalışanlarınızın performans değerlendirme sonuçları ne kadar doğru? Değerlendiriciler çalışanlarınıza yanlı davranış gösteriyor veya yeterince tanımıyor olabilir mi? Sizce çalışanınız bu yıl hak ettiği zam oranını aldı mı? Eğitim ihtiyaçları doğru belirlendi mi? 

Performans değerlendirme süreçlerinde bir çok çalışan yıllardır birlikte çalıştığı, çok sevdiği iş arkadaşının geliştirmesi gereken yönlerini görse bile büyük bir oranda düşük puanlar/geribildirimler vermek istemez. Özellikle astının üstün değerlendirdiği süreçte bu  oradan daha da çoğalıyor. Günümüzde bu senaryolar çok fazla değerlendirici tarafından her performans değerlendirme döneminde sonuçlara büyük oranlarla yansıyor. Özellikle terfilerin, zam oranlarının, ödül ve cezaların bu sonuçlar kullanılarak düzenlendiği iş hayatımızda sonuçların doğruluğu sizce de çok büyük bir önem taşımıyor mu?

Bu sorulardan yola çıkarak Pusula360 da Şüpheli Raporlar modülümüzü size tanıtmak isteriz. 

1) Çapraz Soru

Çapraz sorular değerlendiricinin dikkatini ölçmek için yapılmıştır. İstediğiniz herhangi bir soruyu olumsuz bir şekilde hazırlayıp, değerlendiricilerin değerlendirme formlarını okuyup okumadığını rahatlıkla tespit edebilirsiniz.

Gerçek Sorumuz; Çalışanların yeni bir şeyler öğrenmek istemesini sağlayacak olanaklar yaratır.

Çapraz Sorumuz; Çalışanların öğrenme isteklerini sağlayacak olanaklar yaratmaz.

Yukarıdaki örnek sorumuzda değerlendirici gerçek sorumuza olumlu bir cevap verdiyse, çapraz sorumuza olumsuz bir cevap vermesi gerekir.

Aşağıdaki örnek raporumuzda bir çalışanımız çapraz sorular filtresinden geçememiştir. Formdaki toplam çapraz soru sayısını ve çapraz sorulara verilmiş farklı cevap sayısını görebilirsiniz. Çapraz soru filtre ayarlarından minimum olması istenen sayıyı düzenleyebilirsiniz.

Çapraz Soru Raporu

 

2) Cevap Tekrar Oranları

Değerlendiricilerin yanlı cevaplar verip, vermediğinin kontrolü için hazırlanmıştır.

Aşağıdaki örneğimizde değerlendiricinin verdiği cevap oranlarını tespit edebilirsiniz.

Puanların Yüzde Dağılımı; Değerlendiricinin sorulara verdiği cevapların şık bazında oranlarını gösterir.

Aşağıdaki örnek raporumuzda bir çalışanımız 52 soruluk değerlendirme formunun hepsine olumlu cevap vermiş ve cevap tekrar oranları filtresinden geçememiştir.

 

Cevap Tekrar Oranı

Fikrim Yok Oranı; Değerlendirici çalışanı büyük oranda tanımıyor olabilir. Değerlendiricinin birçok konuda fikri olmaması değerlendirilen açısından yanlış sonuçlar verebilmektedir.

Genel; Aşağıdaki örnekte değerlendirici genel olarak %88 oranında fikrim yok cevabı vermiş ve filtreden geçememiştir.

Yetkinlik; Aşağıdaki rapor örneğinde çalışanımız her yetkinliğin %49’undan fazla oranda fikrim yok cevabı kullanmıştır ve yine filtreden geçememiştir. Cevap tekrar oranları filtre ayarlarından bu oranlarda olması gereken minimum oranları düzenleyebilirsiniz.

fikrim yok oranı

 

3) Değerlendirme Süresi

Değerlendiricinin soruları cevaplarken harcadığı süreyi tespit edebilmek için hazırlanmıştır. Aşağıdaki rapor örneğinde değerlendirici 52 soruluk değerlendirme formunu 21 saniyede cevaplamış ve filtreden geçememiştir. Değerlendirme süresini filtre ayarları bölümünden sorduğunuz soruya bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Tekrar Aç

Diğer Özellikler

Değerlendirmelerini Tekrar Aç; Şüpheli tespit ettiğiniz değerlendiricilerin değerlendirme formlarını tekrar açabilirsiniz. Değerlendirmeleri tekrardan açılan değerlendiricilere uyarı niteliğinde aşağıdaki mail gitmektedir.

performans değerlendirme mail

Dilerseniz bu mail içeriğini de panelinizden değiştirebilirsiniz.

Şüphesiz Kabul Ettikleriniz; Bazı değerlendiricilerinizi çok küçük oranlarla şüpheli raporlara girdiğini tespit edip, şüphesiz olarak işaretlemek isteyebilirsiniz. İşaretlediğiniz çalışanları bu listede görebilirsiniz. Şüphesiz kabul ettiğiniz çalışanların değerlendirme formları tekrar açılmayacaktır.

Raporu İndir; Şüpheli raporlar filtresinden geçemeyen değerlendiricileri liste şeklinde indirebilirsiniz.

Şüpheli raporlar modülümüzü Raporlar > Şüpheli Raporlar bölümünden inceleyebilirsiniz.

Siz yeni özelliğimizi incelerken bizler yeni özellikler üzerinde çalışıyor olacağız. Sormak istediğiniz sorular için iletişim kanallarından bize ulaşabilirsiniz.

Pusula360’ı ücretsiz denemek için tıklayın

Sevgiler, Pusula360 Ekibi

İlginizi Çekebilecek Bloglar

BAŞLAMAYA HAZIR MISINIZ?

Performans değerlendirme süreçlerinizi 3 adımda kolayca oluşturun ve yönetin

HEMEN DEMO TALEP ET